Gönderen Konu: Windows sabit disk sorunu algıladı - Uyarısı ve Çözümü  (Okunma sayısı 3632 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AhMeT

 • Admin
 • *
 • İleti: 401
 • Rep Puanı 450
 • Bilgisayar Hastanesi
  • Bilgisayar Hastanesi

/>
/>Windows sabit disk sorunu algıladı - Uyarısı ve Çözümü - Windows Hard Disk Problem Detected
/>Bu sorun hard diskin bad Sectorleri ile alakalı bir sorundan kaynaklanabiliyor. Çoğu zaman da HDD'nin S.M.A.R.T. bölümünden kaynaklanabiliyor.
/>Çözümü :
/>
/>"Regedit"
/>
/>
Başlat - Çalıştır -> regedit
/>[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DiskDiagnostics\FallbackPolicy]
/>"EnabledScenarioExecutionLevel"=dword:00000001
/>
/>Standart değerleri :
dword:00000002'dir. Bu değeri "1" olarak değiştiriyoruz.
/>ÖNEMLİ NOT :
/>
Bu hatayı alma sebebiniz, hard diskiniz de fiziksel hata olmasından kaynaklanmaktır. Yukarı da verdiğimiz çözüm, geçici bir çözümdür. En kısa zaman da bilgilerinizi yedekleyip, yeni bir hard disk kullanmanız önerilir.
/>

Çevrimdışı AhMeT

 • Admin
 • *
 • İleti: 401
 • Rep Puanı 450
 • Bilgisayar Hastanesi
  • Bilgisayar Hastanesi
Ynt: Windows sabit disk sorunu algıladı - Uyarısı ve Çözümü
« Yanıtla #1 : Mart 24, 2017, 08:15:13 ÖÖ »
Sabit Diski'nin ömrünü doldurması üzerine Windows 7 "Windows sabit disk sorunu algıladı" uyarısı verince Sabit Disklerin sahip olduğu fakat birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen bir erken uyarı teknolojisini açıklama gereği duydum.
/>
/>[​IMG]
/>
/>Peki bu hata nedir ve nasıl ortaya çıkar? S.M.A.R.T. Teknolojisi BIOS'ta nasıl devreye sokulur ve ne işe yarar?
/>
/>Önceliklebu hata Sabit Diskinizde donanımsal bir hata olduğunda meydana çıkar.Fakat normalde birçok Windows kullanıcısının BIOS'unda Sabit Diskinkendi içinde yer alan S.M.A.R.T. teknolojisi devre dışı bırakılmış (Disabled) olduğu için kullanıcılar bu hatayı görmezler. S.M.A.R.T. yani Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology Türkçesi: Kendini gözlemleme, analiz etme ve raporlama teknolojisi sabit disklerle birlikte yıllarca gelen ve diskin kendi sağlığını kontrol edip işletim sistemine bildiren bir teknolojidir.
/>
/>
/>Disk sürekli olarak kendini kontrol eder ve herhangi bir sorun olduğunda işletim sistemine bunu bildirir. İşletim sistemi de "Windows sabit disk sorunu algıladı" hatasını kullanıcıya bildirir ve diskteki verilerini yedeklemesini söyler.
/>
/>Bu hatayı aldığınızda emin olun o disk ömrünü doldrumuştur. Üzerinde büyük ihitmalle Bad Sector dediğimiz ve zamanla yayılan bozuk ve onarılmayan kesimler mevcuttur. Bad sectörler zamanla çoğalarak diskteki verilerinizin kaybolmasına neden olurlar. Bu da verileriniz için geri dönüşü olmayan bir son demektir.
/>
/>Bu hata ile ilgili bir anımı anlatmak isterim:
/>
/>Edirnede okuduğum dönemlerde İstanbul'daki bir bilgisayar firmasında 750 GB'lıkbir sabit disk satın almıştım. Disk kısa sürede elime ulaştı ve sistemime monte ettim. S.M.A.R.T. teknolojisini her zaman açık tuttuğum için diski takıp PC'yi açtıktan sonra Windows Vista bana hemen bir uyarı verdi.
/>
/>Disk iyi kutulanmamıştı ve gelirken yolda Head-Crash dediğimiz yani sabit diski okuma kafasının plakaların üzerine temas etmesi sonucu bad sectörlerin olduğu bir kaza geçirmişti. Her ne kadar sabit diskler kapandığında güvenlik tedbiri olarak okuma kafası otomatik olarak plakaların üzerinde kenara çekilse de sarsıntının şoku ile disk hasar görmüştü. Zaten diske bir iki dosya kopyalamaya kalktıktan sonra aldığım düşük hız değerleri de sorunu açık bir biçimde ortaya koyuyordu.
/>
/>Doğal olarak diski firmaya geri gönderdim ve daha düzgün bir paketle yenisini yoladılar.
/>
/>İyi haber, tüm bu sorular artık SSD teknolojisinin gelmesiyle tarih olacakzira SSD diskler içinde herhangi bir mekanik parça yok.
/>
/>[​IMG]
/>
/>Gördüğünüz gibi S.M.A.R.T.devrede ve herhangi bir sorun olduğunda işletim sistemi sizi haberdar edecek.
/>
/>S.M.A.R.T.teknolojisi beraberinde sabit disk ile ilgili o kadar çok bilgi içermektedir ki, bu teknolojinin sunduğu bilgileri analiz eden/okuyan özel yazılımlar bile mevcuttur:
/>
/>
/>
/>Bu yazılımlardan gayet başarılı ve ücretsiz olan iki tanesini isterseniz deneyebilirsiniz:
/>
/>Active@ Disk Monitor 3.0.2
/>
/>CrystalDiskInfo - Software - Crystal Dew World
/>