Gönderen Konu: MONİTÖR BYÜKLÜĞÜNE GÖRE EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ NE OLMALI  (Okunma sayısı 7284 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gelincik56

  • İleti: 1
  • Rep Puanı 0
MONİTÖR BYÜKLÜĞÜNE GÖRE EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ NE OLMALI

Çevrimdışı AhMeT

  • Admin
  • *
  • İleti: 401
  • Rep Puanı 450
  • Bilgisayar Hastanesi
    • Bilgisayar Hastanesi
Ynt: MONİTÖR BYÜKLÜĞÜNE GÖRE EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ NE OLMALI
« Yanıtla #1 : Şubat 04, 2010, 04:00:27 ÖS »
Monitörünüzde en iyi görüntüyü elde etme
/>
/>Windows, monitörünüze bağlı olarak en iyi görüntü özelliklerini seçer. Bu özellikler, monitörünüz temelinde ekran çözünürlüğü, yenileme hızı ve renktir. Bu ayarlar, monitörünüzün LCD veya CRT olmasına bağlı olarak değişir. Görüntü ayarlarınızı değiştirmek istiyorsanız veya bu ayarlar değişmişse ve varsayılan ayarları geri yüklemek istiyorsanız aşağıdaki önerileri kullanın.
/>
/>Düz ekran olarak da bilinen LCD monitörler CRT monitörlerin yerini almıştır. Ağır cam tüplerin bulunduğu hantal CRT monitörlere göre daha hafif ve incedirler. LCD monitörler çok çeşitli şekillerde ve boyutlarda sunulur; bunlar arasında geniş ekran ekranlar, standart genişlikte ekranlar sayılabilir; geniş ekran modeller 16:9 veya 16:10, standart genişlikte modellerse 4:3 genişlik - yüksekliğe sahiptir. Dizüstü bilgisayarlarda düz ekran kullanır
/>
/>
/>
/>LCD ve CRT monitörlerin her ikisinde de genellikle ekranda görüntülenmek üzere ayarladığınız nokta/inç (DPI) ne kadar yüksek olursa yazı tipleri de o kadar iyi görünür. DPI değerini artırdığınızda ekran çözünürlüğünü de artırırsınız. Kullandığınız çözünürlük monitörünüzün desteklediği çözünürlüklere bağlıdır. 900 x 1200 piksel gibi daha yüksek çözünürlüklerde öğeler daha net görünür. Ayrıca daha küçük görünürler ve ekrana daha çok öğe sığar. 800 x 600 piksel gibi daha düşük çözünürlüklerde ekrana daha az öğe sığar, ancak boyutları daha büyük olur.
/>
/>Windows, monitör ayarınızı en iyi hale getirilmiş çözünürlükte tutarken ekrandaki metin ve diğer öğelerin boyutunu artırmanızı veya azaltmanızı sağlar. Daha fazla bilgi için bkz. Ekranınızdaki metni büyütme veya küçültme.
/>LCD monitöre ait en iyi ekran ayarları
/>
/>LCD monitörünüz varsa ekran çözünürlüğünüzü denetleyin. Böylece ekrandaki görüntülerin netliğinin saptanmasına yardımcı olunur. LCD monitörü kendi yerel çözünürlüğüne ayarlamak iyi bir yöntemdir; yerel çözünürlük, bir monitörün görüntü vermesi için boyutuna göre tasarlanan çözünürlüktür. Monitörünüzün yerel çözünürlüğünü görmek için Denetim Masası'nda ekran ayarlarını denetleyin.
/>
/>  1.
/>
/>      Ekran Çözünürlüğü'nü açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası'nı ve ardından Görünüm ve Kişiselleştirme altından Ekran çözünürlüğünü ayarlayın'yı tıklatın.
/>  2.
/>
/>      Çözünürlük seçeneğinin yanındaki açılır listeyi tıklatın. (Önerilen) olarak işaretlenmiş çözünürlüğü işaretleyin. Bu, LCD monitörünüzün yerel çözünürlüğüdür; çoğunlukla monitörünüzün destekleyebildiği en yüksek çözünürlüktür.
/>
/>Monitör üreticisi veya satıcısı da LCD monitörünüzün yerel çözünürlüğünü size söyleyebilir. (CRT monitörlerde yerel çözünürlük yoktur.)
/>
/>
/>Kendi yerel çözünürlüğünde çalıştırılan LCD monitör metinleri çoğunlukla CRT monitörden daha iyi görüntüler. LCD monitörler, yerel çözünürlüklerinden daha düşük çözünürlükleri teknik olarak destekleyebilir; ancak, metinler net görünmez, görüntü küçük, ekrana ortalanmış ve siyah kenarlı olabilir veya uzatılmış görünebilir. Daha fazla bilgi için bkz. Ekran çözünürlüğünüzü değiştirme.
/>
/>Bağımsız monitörler çoğunlukla dizüstü bilgisayarı ekranlarından daha çok kullanıldığından dizüstü bilgisayarlara göre daha yüksek çözünürlüğü destekler.
/>LCD monitör boyutuna dayanan çözünürlük
/>
/>Monitör boyutu
/>   
/>
/>Önerilen çözünürlük (piksel cinsinden)
/>
/>15 inç CRT monitör
/>   
/>
/>1024 × 768
/>
/>17 - 19 inç arası CRT monitör
/>   
/>
/>1280 × 1024
/>
/>20 inç veya daha büyük CRT monitör
/>   
/>
/>1600 × 1200
/>Not
/>Not
/>
/>LCD monitörlerden farklı olarak CRT monitörler genellikle geniş ekran boyutlarında verilmez. Yaklaşık tümünde aynı 4:3 genişlik - yükseklik oranında çözünürlüklerle standart 4:3 ekran oranı vardır.
/>Sayfanın başı
/>CRT monitörün rengini ayarlama
/>
/>Windows renkleri ve temaları monitörünüzü 32 bit renge ayarladığınızda en iyi şekilde çalışır. Monitörünüzü 24 bit renge ayarlayabilirsiniz, ancak tüm görsel efektleri göremezsiniz. Monitörünüzü 16 bit renge ayarlarsanız, pürüzsüz görünmesi gereken görüntüler düzgün biçimde görünmeyebilir.
/>
/>  1.
/>
/>      Ekran Çözünürlüğü'nü açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası'nı ve ardından Görünüm ve Kişiselleştirme altından Ekran çözünürlüğünü ayarlayın'yı tıklatın.
/>  2.
/>
/>      Gelişmiş ayarlar'ı, ardından da Monitör sekmesini tıklatın.
/>  3.
/>
/>      Renkler altında Gerçek Renk (32 bit) seçeneğini belirleyin, ardından Tamam'ı tıklatın. (32 bit rengi seçemiyorsanız, çözünürlüğünüzün mümkün olduğu kadar yüksek olup olmadığını denetleyip daha sonra yeniden deneyin.)
/>
/>Sayfanın başı
/>Tümünü gizle
/>   Renk yönetimi
/>
/>Windows programında gelişmiş renk yönetimi denetimleri de vardır. Renk yönetimi sistemleri renk içeriğinin olabildiğince doğru olarak, özellikle de monitörünüz ve yazıcınız gibi aygıtlar için her yerde oluşturulmasını sağlar. Daha fazla bilgi için bkz. Renk yönetimi ayarlarını değiştirme.
/>   Ekranınızı ayarlama
/>
/>Ekran ayarlama yazılımı renklerin ekranınızda doğru gösterilmesini sağlamaya yardımcı olur. Bilgisayarınızda yüklü başka bir yazılım sağlayıcısına ait ekran ayarlama yazılımınız zaten varsa ekranı ayarlamak için bu yazılımı kullanabilirsiniz. Ekran ayarlama aygıtları çoğunlukla ayarlama yazılımıyla birlikte paketlenir. Ayarlama yazılımıyla birlikte verilen ayarlama aygıtının kullanılması ekranınızda en iyi rengi elde etmenize yardımcı olabilir.
/>
/>Windows programında ekranınızın ayarlanması için bir özellik de vardır. Daha fazla bilgi için bkz. Ekranınızı ayarlama.
/>   Parlaklığı ve karşıtlığı ayarlama
/>
/>Harici ekranlar için parlaklık ve karşıtlık Windows programının içinden değil, monitör denetimlerinden ayarlanır. Çoğu CRT ve LCD monitörlerde parlaklığı ve karşıtlığı denetleyebildiğiniz düğmeler ve diğer denetimler ön tarafta yer alır. Bazıları bu ayarları yapabildiğiniz ekrandaki menüyü açar. Bu denetimlerin nasıl ayarlanacağından emin değilseniz monitörünüzün el kitabına veya üreticinin web sitesine bakın. Daha fazla bilgi için bkz. Monitörünüzün parlaklığını ve karşıtlığını ayarlama.
/>
/>Çoğu dizüstü bilgisayar ekranı parlaklığı Windows programında ayarlanabilir. Dizüstü bilgisayarı kullanıyorsanız parlaklığı Güç Seçenekleri'nde ayarlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Güç planı (düzeni) değiştirme, oluşturma veya silme.
/>   Metnin görünümünü iyileştirme
/>
/>Windows programında, varsayılan olarak açık, ClearType olarak bilinen bir teknoloji vardır. ClearType monitörünüzün bilgisayar yazı tiplerini olabildiğince net ve düz olarak görüntülemesini sağlar. Göz yorgunluğuna neden olmadan metnin uzun süreler okunmasına yardımcı olabilir. Özellikle, düz ekranlar, dizüstü bilgisayarları ve küçük el aygıtları gibi LCD aygıtlarıyla en iyi şekilde çalışır.
/>
/>Bazı nedenlerle, özellikle de monitörünüzdeki metinler belirsiz göründüğünde ClearType'ın kapalı olmadığından emin olmak yararlı olabilir. ClearType'ı kendi özel monitörünüzle en iyi çalışacak biçimde de kurabilirsiniz. Bu iki görevin nasıl yapılacağı hakkındaki yönergeler için bkz. ClearType kullanarak metnin daha kolay okunmasını sağlama.
/>
/>
/>gerekli bilgi için  http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows7/Getting-the-best-display-on-your-monitor