Gönderen Konu: Video Terimleri EDİT ve AÇIKLAMALAR  (Okunma sayısı 4552 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AhMeT

  • Admin
  • *
  • İleti: 401
  • Rep Puanı 450
  • Bilgisayar Hastanesi
    • Bilgisayar Hastanesi
Video Terimleri EDİT ve AÇIKLAMALAR
« : Haziran 01, 2011, 12:55:07 ÖS »
Video Terimleri EDİT ve AÇIKLAMALAR
/>   
/>
/>    PAL ve NTSC
/>
/>    İkiside görüntü formatıdır!
/>
/>    NTSC ( National Television Standards Committee ) kısaltmasıdır, PAL ise ( Phase Alternate Lines ) kısaltmasıdır. 1953 yılında amerikalı milli tv standartları komitesi avrupadan ayrılıpkendi sistemlerini oluşturmuşlar ve dünyayı bu konudada ikiye bölmüşlerdir.
/>    110 - 220 V, sağdan direksiyon - soldan direksiyon gibi "biz özeliz, biz farklıyız" kıllıklarından biridir.
/>    TV de izlediğimiz görüntüler dikey ve yatay çözünürlük olarak çizgilere bölünmüştür, video kasetler, vcdler, dvdler, oyun outputları televizyona ya NTSC yada PAL kodlanmış çizgiler olarak yollanır, TV mizde kapasitesine göre bunlardan birini yada ikisini birden gösterebilir.
/>
/>    Teknik farkları şöyledir;
/>
/>    İki formatta yukardan aşağa ve soldan sağa işlenen farklı sayıda yatay çizgi içerirler;
/>
/>    NTSC
/>
/>    525 yatay çözünürlük çizgisi
/>    30 kare / saniye (60 interlaced)
/>    15750 yatay çizgi / saniye
/>
/>    PAL (50)
/>
/>    625 yatay çözünürlük çizgisi
/>    25 kare / saniye (50 interlaced)
/>    15625 yatay çizgi / saniye
/>    daha yeni bir teknoloji olan ve X-Box un desteklediği PAL (60) ta ise;
/>    625 yatay çözünürlük çizgisi
/>    30 kare / saniye (60 interlaced)
/>    18750 yatay çizgi / saniye
/>
/>    Yukardaki durum söyle özetlenebilir PAL (50) bir kareyi gösterirken daha fazla çizgi kullanıp daha güzel görüntü alırken, daha hızlı imaj tazeleyen NTSC sonuçta bir saniye içinde PAL (50) den daha fazla çizgi gösterir. Fakat "PAL 60" çıkıp ortalığı dağatmış, çok kaliteli (daha çok dikey çizgiden oluşan) kareleri NTSC nin imaj tazeleme hızında önümüze sererek bayram ettirmiştir..
/>
/>    Aldığımız DVD filmler 24, 25, yada 30 fps (kare / saniye) olabilir. Bunlar gibi dijital formatta saklanan filmler bu sistemlere uyunlu olması için farklı çözünürlükte bulunurlar,
/>    4X3 görüntü formatı (televizyon) için
/>
/>    PAL 720 x 576 pixel dir.
/>
/>    NTSC ise 720 x 480 pixel dir.
/>
/>    Yani PAL bir kareyi 414720 pixelden oluştururken, NTSC 345600 pixelden oluşturur. Sonuçta PAL ile daha mutlu oluruz. "PAL 60" ise 16X9 görüntü formatında iyice coşar.
/>    Bunların dışında birde SECAM ( Système Electronique Couleur Avec Mémoire ) denen adından da anlaşılacağı gibi Fransız bir görüntü sistemi daha vardır. Bu sistem gerçekten "Fransız Kalmak" terimini doğrularcasına, dünyada sadece Fransa ve bir kaç sömürgesinde kullanılan PAL(50) benzeri bir sistemdir!
/>    NTSC ve PAL ın diğer bir farkıda renk sinyalleridir, NTSC 3.58 MHz renk sinyali kullanırken, PAL (50, 60) 4.43 MHz renk sinyali kullanır.
/>    Bir ekstra bilgi daha "PAL 60", "Pseudo-PAL" yada "Quasi-PAL" olarakda adlandırılır.
/>
/>    NTSC nerelerde kullanılır?
/>
/>    Antiles Netherlands,Bahamas,Barbados,Belize,Bermuda,Bolivi a,Burma,Canada,Chile,Columbia,Costa Rica,Cuba,Dominican Republic,El Salvador,Equador,Grenada,Guatemala,Honduras,Jamaic a,Japan,Mexico,Panama,Peru,Phillipines,Puerto Rico,South Korea,Surinam,Taiwan,Trinidad & Tobago,United States of America,Venezuala.
/>
/>    PAL nerelerde kullanılır?
/>
/>    Algeria,Andorra,Angola,Argentina,Australia,Austria
/>    Bahrein,Bangladesh,Belgium,Botswana,Brazil,Brunei
/>    Cameroon,China
/>    Denmark
/>    Ethiopia
/>    Fiji,Finland
/>    Germany,Ghana,Gibraltar
/>    Hong Kong
/>    Iceland,India,Indonesia,Ireland,Israel,Italy
/>    Jordan
/>    Kenya,Kuwait
/>    Lesotho,Liberia
/>    Gibraltar
/>    Hong Kong
/>    Luxemburg
/>    Malaysia,Malawi,Maldives,Malta,Mozambique
/>    Namibia,Netherlands,New Zealand
/>    Nigeria,Norway
/>    Oman
/>    Pakistan,Papua New Guinea,Paraguay,Portugal
/>    Qatar
/>    Rumania
/>    Seycheles,SierraLeone,Singapore,Somalia,SouthAfric a,Spain,SriLanka,Sudan,Swaziland,Sweden,Switzerlan d,Syria
/>    Tanzania
/>    Thailand
/>    Türkiye
/>    Uganda,United Arab Emirates,United Kingdom
/>    Uraguay,
/>    Yemen,Yugoslavia,
/>    Zambia,Zimbabwe.
/>
/>
/>    WİDESCREEN NEDİR
/>
/>    DVD'de video 4:3 (standart TV) ve 16:9 (Widescreen TV) olmak üzere iki formatta saklanabilir. Standart TV'lerde ekranın eninin yüksekliğe oranı 4:3 (eni yükseklikten 1.33 kat daha uzun), widescreen TV'lerde ise 16:9 (1.78 kat daha uzun)'dur. DVD özellikle widescreen TV'leri desteklemek üzere dizayn edilmiştir. 16:9'luk video kamera gibi bir kaynaktan elde edilen 16:9 Widescreen video bir dvd disk üzerinde "anamorphic" formda saklanabilir. Burada görüntü standart 4:3'lük bir dikdörtgene sığması için yatay olarak sıkıştırılmıştır. Playback esnasında tekrar eski haline çevrilir.
/>    Görüntü böyle bir 16:9'luk kamera yerine sinema filmleri gibi kaynaklardan sağlanacak olursa işler biraz daha karışık hale gelir. Günümüzde bir çok film 1.66,1:85 ve 2:40 'lık oranlarda çekilir. Bu oranlar 1:33 ve 1:78 oranlarına uymadığı için bu görüntüleri TV'de gösterirken iki farklı işlem uygulanır.
/>
/>    "Letterbox (LBX olarak da adlandırılır)" işleminde görüntü standart ve widescreen formatlarından daha büyük bir orana sahip olan sinema formatında gösterilir. Görüntü yatay olarak ekrana tamamen oturtulur. Bunun sonucunda ekranda üstte ve altta oluşan boşlukları kapatmak için siyah bantlar kullanılır.
/>    1:85 oranındaki bir filmin 4:3'lük bir standart TV'ye sığdırılması sonucunda oluşan siyah bantlar 2:40 oranındaki bir filmin sığdırılması sonucunda oluşandan daha incedir. 1:85'lik bir filmin 1:78'lik widescreen ekranlarda gösterilmesi sonucunda oluşan bantlar çok incedir ve çoğunlukla TV tarafından gizlenir. Özellikle Avrupa yapımı 1:66'lık bazı animasyonlar ise standart TV'lerde letterbox işlemi ile, widescreen TV'lerde ise sideboxed (yanlarda bant) metodu ile ekrana aktarılır.
/>    "Pan&Scan" işleminde ise görüntü yanlardan kesilir ve tam ekran görüntü sunulur. Görüntü kaybı nedeni ile pek tutulmasa da günümüzde çekilen bir çok film "soft matte" denilen ve görüntü yönetmeninin çekim esnasında hem 1.85 hem de 1.33 oranlarında görüntüyü birlikte çekebildiği bir metodu kullanmaktadır. Sinema gösterimi sırsında görüntünün üstte ve altta kalan fazla kısımları gizlenir ama 1:33 formatındaki bir ekrana sunulurken bu ekstra kısımlar eklenir ve tam ekran kayıpsız görüntü sağlanır.
/>
/>    DVD-Playerlar videoyu oynatmak için dört farklı moda sahiptirler.
/>
/>    full frame (4:3 ekranlar için 4:3 video)
/>    auto letterbox (4:3 ekranlar için 16:9 video)
/>    auto pan & scan (4:3 ekranlar için 16:9 video)
/>    widescreen (16:9 ekranlar için 16:9 video)
/>
/>    4:3 formatında kaydedilen video player tarafınan hiç bir işleme tabi tutulmaz. Standart 4:3 TV'lerde normal tam ekran gözükecektir. Widescreen ekranlar görüntüyü yatay olarak genişletir veya yanlardan siyah bantlar koyar. 4:3'lük video DVD'ye aktarılmadan önce letterboxing veya pan&scan işlemine tabi tutulabilir. Video'yu diske kaydetmeden önce yapılan her türlü işlem player tarafından gözardı edilir. Player bu görüntüyü sanki bir 4:3'lük tv görüntüsü gibi üretir. Letterbox işlemine tabi tutulan video widescreen TV'lerde kullanıldığında görüntünün otomatik olarak büyültülmesi için işaretlenebilir.
/>    ANAMORPHIC logosu taşıyan DVD-Videolarda transfer anamorphic olarak yapılmıştır. Bu işlemin güzel tarafı siyah bantlarla oluşan resim kaybını minimuma indirmesidir. DVD video 1:33'lük ekranlara uygun hale getirileceği için yine sıkıştırılmak zorundadır ama bu işlem sadece yatay olarak uygulanır. Bu sayede resimde normal sıkıştırmaya oranla %33 daha fazla piksel bulunur. Anamorphic bir video en iyi widescreen TV'lerde izlenir. Burada görüntü (yatayda) tekrar eski boyutuna genişletilir. Yeni çıkan 4:3'lük TV'lerde ise orijinal görüntü oranının sağlanması için çözünürlüğü azaltmadan dikey tarama alanı azaltılır. Çoğu bilgisayar monitörü ise 4:3'lük bir orana sahip olmalarına rağmen TV'lerden daha yüksek çözünürlüğe sahip oldukları için widescreen görüntüyü pencere içinde sunabilirler.
/>    Anamorphic video standart 4:3'lük TV'lerde izlenmek için player tarafından letterbox veya pan&scan formlarında dönüştürülür. Eğer anamorphic video dönüştürülmeden standart TV'lerde gösterilirse izleyeceğiniz karakterleri dikey olarak uzamış görürsünüz. DVD-Player'ların kurulum menüleri kullanıcıların 4:3'lük mü yoksa 16:9'luk bir TV'yi seçmelerini sağlayacak ayarlar içerir. 4:3'lük TV seçilirse player yukarıda belirtilen iki işlemden birini uygular:
/>
/>    Automatic Letterbox:
/>
/>    Player görüntünün altında ve üstünde ince siyah bantlar oluşturur (NTSC için her biri 60 satır, PAL için 72 satır). Bu yüksekliği orjinal halinin 3/4'üne indirir. Sonuçta 1.78'lik orana sahip bir çerçeve elde edilir. Bu çerçeveyi doldurmak için anamorphic görüntü letterbox filtresi tarafından her 4 satırı 3 satır olacak şekilde birleştirerek dikey olarak sıkıştırılır. Bunun sonucunda dikey çözünürlük 480 pikselden 360'a iner. (Ek Not:Eğer orjinal film 1:78'den daha büyük bir orana sahip ise videoya diske aktarılmadan önce 1:78 lik orana uyacak şekilde letterbox işlemi uygulanabilir. Bunun sonucunda oluşan siyah bantlar yukarıdaki yöntemde anlatılan ve player'ın oluşturduğu siyah bantlara eklenir. ) Bu dikey sıkıştırma işlemi ile anamorphic transfer sırasında uygulanan yatay sıkıştırma dengelenmiş olur. Bazı gelişmiş playerlardaki letterbox filtreleri daha iyi görüntü sunmak için direk her dört satırdan birini atmak yerine 4 satırı boyut ayarlaması yaparak üç piksel olacak şekilde birleştirme yeteneğine sahiptirler. Widescreen video'ya stüdyo ortamında 4:3 ekranlara uyması için letterbox işlemi uygulanabilir yada anamorphic şekilde kaydedilip letterbox işlemi DVD-player'a bırakılır. İkisi karşılaştırılırsa siyah bantlar aynı gözükür ama stüdyoda işleme tabi tutulmuş vide birazcık daha iyi görüntüye sahiptir.
/>
/>    Automatic Pan&Scan:
/>
/>    Anamorphic video orjinal 16:9'luk boyutlarına genişletilir ve 4:3'lük ekranda tam boyutunda gösterilir. Görünütünün tamamı ekrana sığmayacağı için diski hazırlayanların beğenisi doğrultusunda oluşturulan ve 16:9'luk karenin hangi kısmınının 4:3 ekranda gösterileceğini belirten bir kod videoya eşlik eder.(4:3lük bir alan yatay eksen de ilginin yoğunlaştığı bölge boyunca hareket eder)Buna göre bu pan&scan modunda görüntünün ekrana sığan %75'lik kısmı gösterilir.
/>
/>    Yatay piksel sayısı 720'den 540'a iner. Burada pan&scan penceresi sadece yatay eksende hareket edebilir. Bu yöntem üç eleştiri almaktadır : 1-stüdyo ortamında hazırlanan pan&scan'e oranla daha az sanatsal bir kotrol sağlar. 2-görüntü kalitesinde bir azalma olur. 3-resim değişikliğini sağlayan ekipman fazla yaygın değildir ve bu yüzden çok az sayıda anamorphic film auto pan&scan desteklemektedir.
/>
/>    Hem çoğu standart tv izleyicisine hem de widescreen sahiplerine en iyi görüntü tecrübesini sunmak isteyen DVD üreticileri disklere filmlerin hem 4:3 stüdyo pan&scan hem de 16:9 anamorphic versiyonlarını koyarlar.
/>    Bir diskin anamorphic video destekleyip desteklemediğini "enhanced for 16:9 widescreen" veya beneri tanımlamardan anlayabilirsiniz.
/>    Eğer sadece widescreen yazıyorsa bu diskin 4:3 ekranlar için letterbox modunda video içermesi ihtimali vardır.